Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Закон України від 23.09.1999 № 1105- XIV «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон №1105) в частині 3 статті 30 визначає, що рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг приймається комісією (уповноваженим) із соціального страхування, що створюється (обирається) на підприємстві, в установі, організації, до складу якої входять представники адміністрації підприємства, установи, організації та застрахованих осіб (виборних органів первинної профспілкової організації (профспілкового представника) або інших органів, які представляють інтереси застрахованих осіб.
Листок непрацездатності є фінансовим документом, тому правильне його заповнення має важливе значення.
Комісія (уповноважений) із соціального страхування перевіряє правильність оформлення листків непрацездатності керуючись Інструкцією про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженою наказом Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 3 листопада 2004 року № 532/274/136-ос/1406 (далі — Інструкція № 532) та Інструкцією про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженою наказом Міністерства охорони здоров’я України від 13 листопада 2001 року № 455 (далі— Інструкція № 455).
Обов’язковим при оформленні листків непрацездатності є:
- кутовий штамп і печатка закладу охорони здоров’я»;
- підкреслене слово «первинний» або «продовження»;
- печатки лікаря при відкритті листків непрацездатності;
- зазначена причина непрацездатності;
- зазначений режим лікування;
- зазначається вік хворої дитини, за якою здійснювався догляд;
- вказується прізвище лікаря при закритті листка непрацездатності.
Відповідно пункту 3.12 Інструкції №532 якщо листок непрацездатності продовжується в амбулаторних умовах, запис терміну лікування здійснюється відповідно до пункту 2.2 Інструкції №455, тобто:
- при втраті працездатності внаслідок захворювання або травми лікуючий лікар в амбулаторно-поліклінічних закладах може видавати листок непрацездатності особисто терміном до 5 календарних днів з наступним продовженням його, залежно від тяжкості захворювання, до 10 календарних днів;
- якщо непрацездатність триває понад 10 календарних днів, продовження листка непрацездатності до 30 днів проводиться лікуючим лікарем спільно з завідувачем відділення;
- якщо непрацездатність триває понад 30 днів - лікувально-консультаційною комісією, яка призначається керівником лікувально-профілактичного закладу, після комісійного огляду хворого, з періодичністю не рідше 1 разу на 10 днів, але не більше терміну, встановленого для направлення до МСЕК.
Продовження листка непрацездатності здійснюється з обов'язковим зазначенням посад та прізвищ лікаря, завідувача відділення або голови лікарсько-консультативної комісії, що засвідчується їх підписами.
У стаціонарному відділенні запис усього терміну лікування може бути вказаний в одному рядку з обов'язковим зазначенням посад та прізвищ лікаря і завідувача відділення, що засвідчується їх підписами та печатками.
При перевірці оформлення листків непрацездатності комісії (уповноваженому) із соціального страхування звертати увагу на наявність виправлень. Відповідно до пункту 4.5. Інструкції №532 на бланку листка непрацездатності дозволяється не більше двох виправлень (крім пунктів 2 і 4 графи лицьового боку листка непрацездатності «Причина непрацездатності», які згідно з п. 3.3. Інструкції № 532 виправленню не підлягають). Якщо листок непрацездатності містить більше двох виправлень, його вважають зіпсованим і він підлягає заміні. Будь-яке виправлення має бути оформлене належним чином ― виправлений текст засвідчено записом «Виправленому вірити», підписом лікуючого лікаря та печаткою закладу охорони здоров’я «Для листків непрацездатності».
Проте виданий листок непрацездатності не завжди є гарантією того, що матеріальне забезпечення працівнику буде надане, у зв'язку з тим, що остаточне рішення про оплату листка непрацездатності приймає комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства, установи, організації, яке оформлюється відповідним протоколом. При цьому, документи для призначення певного виду допомоги розглядаються не пізніше десяти днів з дня їх надходження.
Статтею 23 Закону № 1105 передбачений вичерпний перелік підстав, при яких комісія має право відмовити в оплаті листка непрацездатності. Найбільш поширеними з них є: настання тимчасової непрацездатності у зв’язку із захворюванням або травмою, що сталися внаслідок алкогольного, наркотичного, токсичного сп’яніння або дій, пов’язаних з таким сп’янінням; за період перебування застрахованої особи у відпустці без збереження заробітної плати, творчій відпустці, додатковій відпустці у зв’язку з навчанням; порушення режиму лікування застрахованими особами.
Крім того, комісія має право відмовити в оплаті листка непрацездатності якщо в неї виникнуть підозри щодо оригінальності листка непрацездатності.
Як відрізнити фальшивий листок непрацездатності:
- печатки: на оригіналі - «мокрі», на фальшивці – копії виконані, як правило, на ксероксі;
- папір з ознаками підробки - щільніший, злегка жорсткий, може відрізнятись за форматом, справжній на кілька міліметрів вужче;
- яскраві водяні знаки, на оригіналі їх можна побачити тільки на просвіт;
- колір бланка: на фальшивку - насичено-зелений, на оригіналі - як би вицвілий;
- заповнювався листок непрацездатності після того, як печатки були поставлені: написано зверху по них.
До речі, статтею 358 Кримінального кодексу України передбачена відповідальність за підроблення документів, печаток, штампів та бланків, їх збут, використання підроблених документів.
З метою необґрунтованого витрачання коштів комісіям (уповноваженим) із соціального страхування, при вирішенні питання щодо призначення і нарахування матеріального забезпечення застрахованим особам, необхідно звертати особливу увагу на листки непрацездатності, які містять ознаки фальсифікації. Вказані листки непрацездатності оплаті не підлягають!