Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
24 лютого 2017 року апеляційний суд Миколаївської області підбив підсумки стану судочинства у місцевих загальних судах та апеляційному суді Миколаївської області.
Розпочав нараду голова апеляційного суду Миколаївської області Олександр Ржепецький, який привітав учасників наради і журналістів, після чого навів дані судової статистики Державної судової адміністрації України за 2016 рік:
«Дані щодо якості розгляду та якості перегляду цивільних справ, кримінальних проваджень (справ), справ про адміністративні правопорушення у судах Миколаївської області свідчать про належну якість судочинства у нашій області. Середні показники скасованих і змінених судових рішень загальних судів Миколаївської області показують вищий рівень якості судочинства, аніж в цілому по Україні.
Наприклад, загальний показник скасованих рішень місцевих судів у цивільних справах по Україні становить 36,2 %, в Миколаївській області – 35,8%. За результатами касаційного перегляду цієї категорії справ середній показник по Україні становить 17,5%, а в Миколаївській області – 14,7 %.
Середній показник скасованих вироків місцевих судів по Україні є 37,9 %, а місцевих судів Миколаївської області - 29,2 %. З переглянутих у касаційній інстанції 62 вироків апеляційного суду Миколаївської області, скасовано вироки всього щодо 9 осіб, що складає 14,5 %, при загальному всеукраїнському показнику 25,2 %.
У 2016 році показник скасованих постанов про адміністративні правопорушення місцевих судів області при апеляційному перегляді становить 32,4 % . Касаційний перегляд цієї категорії справ законом не передбачений.»
«З врахуванням навантаження на суди області, незначна кількість судових помилок свідчать про належну якість судочинства в судах області. Водночас, наявні помилки є неприпустимими і мають прискіпливо аналізуватися суддями та застосовуватися заходи щодо недопущення їх в майбутньому.» - наголосив очільник апеляційного суду.
Також голова апеляційного суду підсумував якість здійснення судочинства апеляційним судом Миколаївської області у 2016 році, динаміку надходження справ, середньомісячне навантаження на одного суддю. Крім того, з великим навантаженням працювали загальні місцеві суди - Березанський, Доманівський, Жовтневий, Миколаївський та Центральний районні суди області.
Олександр Ржепецький також повідомив, що через значне навантаження суддів, брак вільних судових залів та неможливістю доставки обвинувачених є випадки порушення строків підготовчої стадії судового провадження у Центральному, Заводському, Новобузькому, Кривоозерському та Очаківському судах. При цьому, він наголосив, що в Корабельному, Арбузинському, Баштанському,Березнегуватському,Веселинівському, Доманівському,Єланецькому, Казанківському, Новоодеському і Первомайському судах порушення строків не було допущено зовсім.
«Наразі, гостро ставиться питання про перенаправлення справ до іншого суду і безпідставних самовідводів, загрозливих масштабів набуває дотримання розумних строків розгляду справ, яке, знову ж таки, пов’язане з кадровими питаннями, які поки що не вирішуються. Забезпечення права на справедливий суд, закріплене Конвенцією про захист прав і основоположних свобод людини, тому, попри кадрові, фінансові та організаційні труднощі судів, завжди залишатиметься актуальним.»- підсумував Олександр Ржепецький.
Після докладу голови апеляційного суду Миколаївської області Олександра Ржепецького, про стан здійснення судочинства доповіли його заступники Віктор Козаченко і Микола Міняйло, які вказали на найбільші недоліки у роботі судів області, а також наголошували на дотриманні належної якості розгляду справ у судах.
Начальник ТУ ДСА у Миколаївській області Віктор Сікиринський докладно зупинився на стані матеріально-технічного забезпечення судів області, на питаннях щодо скорочення суддівських посад, щодо оплати праці суддів і працівників суду, а також звітував про встановлене відеоспостереження у приміщеннях судів та про покращення стану будівель.
Після докладів голів Центрального районного суду м. Миколаєва, Новобузького районного суду Миколаївської області, Южноукраїнського, Кривоозерського та Заводського районних судів обговорювали проблеми, що мають місце у очолюваних судах: брак належних приміщень, кадрові проблеми та інші нагальні потреби.
Голова апеляційного суду Олександр Ржепецький пообіцяв посильну підтримку у їх вирішенні , однак зауважив, що необхідно негайно усувати недоліки у роботі судів.
«Громадяни не винні в тому, що суди не мають належних умов. І наші виправдання тут є недоречними», - наголосив Олександр Ржепецький.
Учасники відкритої наради за результатами обговорення постановили провадити двічі на рік у судах збори суддів, які є єдиним органом суддівського самоврядування, слідувати однаковій судовій практиці у застосуванні законів і, за наявністю потреби, звертатися за методичною допомогою під час здійснення судочинства до апеляційного суду.
Після наради голова апеляційного суду Миколаївської області Олександр Ржепецький відповів на питання журналістів, які цікавилися наявністю вакантних посад суддів, причинами застосування запобіжного заходу у вигляді особистого зобов’язання у одному з місцевих судів області, матеріальними затратами на реконструкцію будівлі апеляційного суду Миколаївської області, думкою суддів щодо зарплат, а також якістю матеріалів у справах про корупційні правопорушення, які надходять до апеляційного суду.