flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

За мобінг звільнять усіх, а керівника оштрафують - проект

16 липня 2021, 11:11

Поняття «мобінг» — порівняно нове для трудових відносин. І цей вид психологічного терору невдовзі може отримати відображення й в українському законодавстві. Включно із санкціями до кривдників.


Проект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії порушенню прав у сфері праці» (№5748) визначає мобінг як діяння, які спрямовані на приниження гідності та честі працівника, його професійної репутації у формі психологічного або економічного тиску.

На думку авторів, таке цькування може полягати у незапрошенні на зустрічі та наради, застосуванні «формально нейтральних процедур

для виведення працівника з психологічної рівноваги» тощо. Тобто все те, що заганяє окремого працівника у стрес.

Нардепи пропонують два виходи з такої ситуації: або потерпілий звільняється сам і отримує компенсацію в розмірі 3 місячних зарплат, або керівництво звільняє всіх, хто влаштував цькування, включаючи безпосереднього начальника, який не протидіяв цьому. 

Крім того, іншим проектом (№5749) пропонується доповнити Кодекс про адміністративні правопорушення новою ст.173-5, де встановити санкції за мобінг. 

Якщо, наприклад, начальник словесно чи невербально, але зневажливо оцінить роботу працівника, той може поскаржитися до Держпраці й там випишуть кривдникові штраф в розмірі від 1700 до 2550 грн. У разі групового мобінгу ця сума збільшиться від 3400 до 5100

грн. Тож начальник 7 разів подумає, перш ніж висловити все, що він думає про сумлінність підлеглого. Хай навіть й об’єктивно — закон винятків не містить.