Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Належним відповідачем у справі за позовом про визнання укладеним договору купівлі-продажу земельної ділянки комунальної власності є саме орган місцевого самоврядування, а не його виконавчий орган.
Такого висновку дійшла Велика палата Верховного Суду, скасовуючи попередні рішення у справі №907/825/22 та відмовляючи в задоволенні позову з мотивів його заявлення до неналежного відповідача.
У цій справі ТОВ звернулося до суду з позовом до виконавчого органу Ужгородської міської ради в запропонованій товариством редакції. Позивач стверджував, що відповідач зобов’язаний укласти з позивачем цей договір на виконання рішення міської ради щодо приватизації земельної ділянки несільськогосподарського призначення шляхом викупу.
Суди попередніх інстанцій позов задовольнили.
Натомість, ВП ВС указала, що у справі про визнання укладеним договору (зобов’язання укласти договір) позивачем є особа, яка бажає укласти договір, а відповідачем має бути сторона договору, яка відмовляється укласти договір, чим порушує права позивача.
Стороною договору купівлі-продажу ділянки комунальної власності, який укладається в
порядку стст.127, 128 ЗК, є територіальна громада в особі відповідного органу місцевого самоврядування.
Отже, ВП ВС констатувала, що належним відповідачем у справі за позовом покупця про визнання укладеним договору купівлі-продажу земельної ділянки комунальної власності є територіальна громада в особі органу місцевого самоврядування, що згідно із законом здійснює від імені територіальної громади правомочності власника цієї земельної ділянки.
Не змінює складу сторін у такому спорі рішення органу місцевого самоврядування про уповноваження виконавчого органу на укладання (оформлення, підписання) договору. Адже з огляду на це уповноваження представник не набуває правомочностей власника землі.