Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Висновок про те, що при відумерлості спадщини набувається лише право на майно, без обов’язків з очевидністю суперечить здоровому глузду та ставить в різне становище кредиторів, чого законодавець не мав на меті.
На це звернув увагу суддя Касаційного цивільного суду, відмовляючи у відкритті касаційного провадження у справі №539/362/23.
У цій справі ОКВПТГ «Лубнитеплоенерго» звернулося із заявою про заміну сторони виконавчого провадження — Особи 1 — на Лубенську територіальну громаду в особі Лубенської міської ради яка є правонаступником боржника як отримувач відумерлої спадщини.
Суди попередніх інстанцій заяву задовольнили.
У касаційній скарзі Лубенська міськрада зазначила, що єдиним обов’язком територіальної громади є обов’язок звернення до суду із заявою про визнання спадщини відумерлою і аж ніяк не обов’язок задовольняти вимоги кредиторів, що існували до моменту набрання відповідним рішенням суду законної сили.
Своєю чергою, суддя КЦС зазначив, що територіальна громада, яка стала власником відумерлого майна, зобов’язана задовольнити вимоги кредиторів спадкодавця, що заявлені відповідно до ст.1231 ЦК. Якщо власниками
відумерлого майна стали декілька територіальних громад, вимоги кредиторів спадкодавця задовольняються територіальними громадами пропорційно до вартості відумерлого майна, набутого у власність кожною з них (ч.4 ст.1277 ЦК).
Зауважено, що по своїй суті набуття територіальною громадою права на відумерлу спадщину є специфічним різновидом правонаступництва, адже воно зумовлює не тільки набуття прав («актив»), але й обов`язків («пасив»). При визначенні складу пасиву і виду обов’язків, що включаються до нього основним критерієм має слугувати те, чи не є такі обов’язки особистими і не припинилися внаслідок смерті особи. До майнових обов`язків, що включаються до пасиву, відносяться як ті, які мають договірну сутність (зокрема, сплатити певну грошову суму, виконати роботу, надати послуги, передати річ), так і недоговірну (наприклад, сплата винагороди по публічній обіцянці).
При виконанні обов’язків територіальною громадою законодавець встановив межу їх виконання. Такою межею виступає вартість майна набутого територіальною громадою як відумерлої спадщини. Порядок виконання обов’язків територіальною громадою встановлений у стст.1281 та 1282 ЦК;
Водночас законодавець на рівні книги 6 «Спадкове право» ЦК не передбачає жодних переваг чи пріоритетів для кредиторів у тому разі, якщо обов’язки спадкодавця виконують його спадкоємці порівняно із кредиторами, якщо права на відумерлу спадщину набула
територіальна громада.