flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Стан здійснення правосуддя у кримінальних провадженнях та справах про адмінправопорушення — голова ККС

16 квітня 2025, 15:52

У 2024 році виявлено низку актуальних проблем, що потребують уваги та системного вирішення. Зросло навантаження на суддів, відповідно зросла тривалість розгляду кримінальних проваджень. У низці регіонів маємо суттєвий відсоток справ, що перебувають на розгляді понад два роки.


На це звернув увагу голова Касаційного кримінального суду Олександр Марчук у статті «Правосуддя у 2024 році: аналіз, виклики, перспективи».

Збільшилась кількість фактів відкладення розгляду справ через неявку учасників процесу. Мають місце проблеми з виконанням постанов судів про привід обвинувачених або свідків: 54,6% цих постанов не були виконані органами досудового розслідування, що системно унеможливлює судове провадження.

Задля покращення ситуації та зміцнення авторитету правосуддя, ми повинні консолідувати зусилля і забезпечити його оперативність та неупередженість.

Далі коротко про основні показники у 2024 році.

Загальні тенденції, навантаження

У 2024 році до загальних місцевих і апеляційних судів, Вищого антикорупційного суду та

Верховного Суду надійшло 2 млн 70 тис. справ і матеріалів кримінального судочинства та про адміністративні правопорушення. Це на 0,5% менше, ніж у 2023 році. З них:

1,16 млн – кримінальне судочинство;

907 тис. –про адміністративні правопорушення.

Із урахуванням нерозглянутих за попередній рік справ і матеріалів, на розгляді загальних місцевих і апеляційних судів перебувало майже 2,3 млн справ і матеріалів кримінального судочинства та про адміністративні правопорушення. На 1,4 % від минулого року збільшилась кількість клопотань, скарг, заяв, що під час досудового розслідування перебували у провадженні слідчих суддів і становила 868 тис. З них задоволено 682 тис.

На одного працюючого суддю місцевого загального суду прийшлось 615 справ і матеріалів кримінального судочинства та про адміністративні правопорушення, на суддю апеляційного загального суду – 573, тоді як у 2023 році – 457. На одного суддю ККС ВС в середньому прийшлось 320 звернень і кримінальних проваджень.

Розгляд справ і матеріалів: динаміка, ефективність

Судова система України у 2024 році розглянула 2 млн 35 тис. справ і матеріалів, з яких 1 млн 137 тис. кримінального судочинства. Зокрема Верховний Суд розглянув 8 тис. процесуальних звернень, Велика Палата Верховного Суду – 37.

Місцеві загальні суди закінчили провадження у

907 тис. матеріалах кримінального судочинства та кримінальних провадженнях проти 874 тис. у 2023 році. З ухваленням вироку завершено майже 77,4 тис. справ – на 8% менше, ніж торік. Із них лише 1% завершено виправдувальними вироками стосовно 782 осіб, що зберігає тенденцію низького рівня виправдань.

У структурі кримінальних проваджень (справ), розглянутих місцевими загальними судами з ухваленням вироку, домінуючими залишаються справи про вчинення кримінальних правопорушень проти власності – 27 тис. (25,5%). Далі йдуть справи про кримінальні правопорушення проти життя та здоров’я особи – 21,9 тис. (20,3%), справи про кримінальні правопорушення у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів – 18,2 тис. (16,9%). Примітним є збільшення кількості справ про військові злочини – 7,7 тис. (7,1%), та злочини проти нацбезпеки – 2,4 тис. (2,3%), що безпосередньо корелює із повномасштабним вторгненням рф в Україну.

Минулого року щодо 6 тис. осіб в апеляційному порядку скасовано або змінено вироки місцевих загальних судів. Цей показник на 2,4% більший ніж у 2023 році. У касаційному порядку скасовано або змінено рішення в 1,1 тис. кримінальних провадженнях стосовно 1,2 тис. осіб, що становить зростання на 8,5% порівняно з 2023 роком (976). Стосовно 433 осіб скасовано або змінено саме вироки.

Майже 37 тис. осіб є потерпілими від злочинів минулого року, з них близько 17 тис. жінок, 20

тис. – чоловіків. Від загальної кількості неповнолітні особи становили 1,8 тис. Загальна кількість потерпілих осіб зменшилась на 12,5%, проте має місце факт збільшення кількості потерпілих неповнолітніх.

Оперативність розгляду кримінальних проваджень (справ)

У місцевих загальних судах залишилися нерозглянутими 87 тис. кримінальних справ (зростання на 7,6%). З них 17,5 тис. перебували у провадженні понад рік (зростання на 54,6%), а 29,3 тис. – понад два роки. Найбільший відсоток нерозглянутих понад 2 роки справ у Херсонській, Одеській, Миколаївській, Житомирській, Київській областях та місті Києві.

До тривалого перебування справ на розгляді судів, як і в попередні роки, призводила неявка у судове засідання учасників кримінального провадження. Через неприбуття обвинувачених (підсудних), свідків, захисників, прокурорів та інших учасників процесу зафіксовано 99 тис. фактів відкладання розгляду кримінальних проваджень (справ).

Касаційний розгляд кримінальних проваджень (справ)

Упродовж минулого року до Касаційного кримінального суду надійшло 8,3 тис. процесуальних звернень та кримінальних проваджень. Суд при здійсненні судочинства забезпечив справедливий, якісний і належний розгляд кримінальних проваджень у розумні строки.

Майже 75 % від звернень, що надійшли, – це касаційні скарги на судові рішення судів першої або апеляційної інстанцій у кримінальних провадженнях. Практично наполовину зменшилася кількість подань і клопотань відповідно до ст. 34 КПК України.

Загалом ККС ВС розглянуто 8 тис. процесуальних звернень та кримінальних проваджень. Майже кожне шосте звернення повернуто або визнано таким, що не підлягає розгляду з урахуванням ст. 383 КПК України. Судді ВС у ККС ухвалили 15,7 тис. судових рішень за результатами розгляду процесуальних звернень і кримінальних проваджень.

Найчастіше підставою для скасування судових рішень у касаційному порядку, як і в попередні роки, були істотні порушення вимог кримінального процесуального закону (ст. 412 КПК України). Майже на 40% більше від показників 2023 року кількість осіб, стосовно яких скасовано рішення через неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність. Через невідповідність призначеного судом покарання ступеню тяжкості кримінального правопорушення та особі обвинуваченого скасовано 2% судових рішень.

Останні роки спостерігається тенденція до збільшення як кількості осіб, щодо яких судові рішення у кримінальних провадженнях про корупційні кримінальні правопорушення переглянуто у касаційному порядку, так і їх частки від усіх осіб, стосовно яких переглянуто рішення. Якщо у 2021 році їх частка становила 10,2%, то у 2024 році – 14,6%.

Найбільшу як кількість, так і частку у структурі переглянутих судових рішень у кримінальних провадженнях про корупційні кримінальні правопорушення, становили провадження про привласнення, розтрату майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем, прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою, зловживання владою або службовим становищем.

Кількість засуджених за вчинення тяжких та особливо тяжких злочинів, щодо яких судові рішення переглянуто у касаційному порядку, становила 1,6 тис. осіб або майже кожна друга особа від загальної кількості осіб, стосовно яких у касаційному порядку переглянуто судові рішення.

У касаційному порядку перевірено вироки у кримінальних провадженнях (справах) стосовно 33 [34] осіб, засуджених до довічного позбавлення волі за умисне вбивство за обтяжуючих обставин. За результатами касаційного розгляду вирок залишено без зміни стосовно 32 осіб, або 97 %. Щодо 1 особи вирок змінено та пом’якшено покарання на позбавлення волі на строк 15 років.

***

Ознайомитись з Аналізом стану здійснення правосуддя у кримінальних провадженнях та справах про адміністративні правопорушення у 2024 році можна за посиланням.

 Статистичний збірник про стан здійснення правосуддя у кримінальних провадженнях та

справах про адміністративні правопорушення судами загальної юрисдикції у 2024 році.